Str. Constantin Disescu, nr. 37, sector 1, Bucuresti (zona Gara de Nord)
021 231 24 70
secretariat@iosifsava.ro

Concursuri si festivaluri

Concursuri si festivaluri

În cadrul Proiectului ,,Competiția muzicală ca factor de progres,, oferim tuturor elevilor care studiază muzica în școlile și colegiile vocaționale posibilitatea să-și valorifice potențialul artistic și spiritul competițional prin intermediul unor activități pe care le desfășurăm anual și care reprezintă o modalitate sigură de evoluție a tinerilor muzicieni.

  1. Concursul municipal de tehnica pianistică este o competiție ce se se desfășoară anual la sfărșitul lunii ianuarie și se adresează elevilor pianiști din clasele I-VIII de la toate școlile de muzică din București. Repertoriul pentru concurs trebuie sa conțină 2 studii: unul obligatoriu stabilit de către organizatori si comunicat tuturor celor interesați si celalalt la alegerea candidatului de dificultate tehnică la nivelul programei școlare a clasei concurentului. Concursul se desfășoară în școala noastră și este organizat de către catedra de pian .Elevii merituoși vor fi distinși cu premii.
  2. Concursul „Micul solfegist” este o competiție ce se desfășoară anual în cursul lunii mai și se adresează tuturor elevilor din școlile și colegiile de muzică din București, indiferent de instrumentul pe care il studiază. Elevii vor susține în cadrul probei un solfegiu la prima vedere de dificultate medie. Concursul se desfășoară în școala noastră și este organizat de catedra de studii teoretice.
  3. Concursul Național „Iosif Sava” se desfășoară anual în cursul lunii iunie și se adresează elevilor care studiază muzica pe următoarele categorii: eseu, interpretare instrumentala și muzică de cameră. La secțiunea instrumentală se organizează pentru următoarele instrumente: pianul, instrumente cu coarde (vioara, harpa, viola, violoncelul și chitara) instrumente de suflat (flaut, clarinet, trompetă,oboi și percuție) din clasele I-XII din toate școlile și liceele de muzică din țară. Repertoriul concurenților este specificat în regulamentul concursului. Competiția este organizat și se desfășoară în școala noastră și în colaborare cu Fundația ,,Iosif Sava,, și Universitatea de muzică din București.

 

 

În cadrul Proiectului ,,Festivalurile tematice între satifacția cunoașterii  și bucuria interpretării stilurilor muzicale ,, oferim tuturor elevilor care studiază muzica în școlile și colegiile vocaționale posibilitatea să-și manifeste talentul artistic și placerea de a cânta prin intermediul unor activități pe care le desfășurăm anual și care reprezintă o posibilitate unică de a susține concerte în cadrul școlii și în Sali de concert din București.

 

  1. Festivalul de muzică românească se desfășoară anual în preajma zilei naționale a României ( 1 decembrie) și participanții pot prezenta o lucrare muzicală din repertoriul romănesc;
  2. Festivalul de muzică barocă (luna februarie) aduce în repertoriul copiilor lucrări din perioada barocă, tematică muzicală indispensabilă în formarea micilor muzicieni;
  3. Festivalul de muzica romantică (luna martie) face trimitere la un repertoriu muzical din sfârșit de secol XVIII şi începutul secolulului XIX, fiind o perioadă de mari schimbări stilistice și formale;
  4. Festivalul de muzică de cameră (luna mai) abordează stilul cameral al ansamblului de două sau mai multe instrumente și aduce în repertoriul elevilor diversitatea tuturor stilurilor muzicale din perioadele mai sus menționate, dându-le elevilor posibilitatea să-și exprime sensibilitatea şi creativitatea în grupuri instrumentale diverse;
  5. Festivalul de muzica distractivă (luna iunie) cel mai atractiv pentru elevi, aduce un strop de veselie si relaxare după un an de trudă punând alături stilurile clasic, pop şi jazz adaptate nivelurilor de cunoștințe acumulate.
My Agile Privacy
This website uses technical and profiling cookies. Clicking on "Accept" authorises all profiling cookies. Clicking on "Refuse" or the X will refuse all profiling cookies. By clicking on "Customise" you can select which profiling cookies to activate.
Warning: some page functionalities could not work due to your privacy choices